Dodano 2021-01-19 (komentarzy 0)
Bezpieczeństwo w sieci.
Wróć do listy artykułów
Hasło
Wg Googla aż 18% internautów używa jednego, prostego hasła do wszystkich kont. Wygodne, ale czy bezpieczne?
Oczywiście nie. Lepiej nie narażać się na sytuację, że osoba, która przechwyci nasze hasło będzie miała od razu dostęp o portali społecznościowych, maila itd.
Aby hasło miało większą "moc" powinno się składać z minimum 8 znaków w tym: z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.
Aktualizacje.
Tak wielu z nas o nich zapomina, uważając to za zbyteczne.
Często aktualizacje rozwiązują błędy z bezpieczeństwem, które mogą skutkować naruszeniem poufności. Takie "niezałatane" luki w oprogramowaniu bardzo często wykorzystywane są przez cyberprzestępców.
I dotyczy to oprogramowania na komputerze jak i na telefonie i innych urządzeniach.
Posiadasz stronę np na Wordpressie - też nie zapominaj o aktualizacjach.
Dwuetapowa weryfikacja.
Np w przypadku konta na Facebooku, konta pocztowego itp ustaw dwuetapową weryfikację. Po wpisaniu loginu i hasła, aplikacja wyśle Ci na Twój numer telefonu kod, który musisz wpisać, by się zalogować.
Poczytaj w internecie jak ustawić dwuetapową weryfikację do danej aplikacji.
Tym samym zyskujesz dodatkowe zabezpieczenie swoich danych.
Oprogramowanie antywirusowe.
Obecnie jest wiele programów antywirusowych, która zapewniają nam większe bezpieczeństwo surfowania po sieci.
Jeżeli ktoś dokonuje płatności przez internet, to wręcz wymagane jest posiadanie takiego oprogramowania czy to w komputerze czy w telefonie.
O tym, że można zainstalować w telefonie oprogramowanie antywirusowe wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, a wg nas telefon powinien być nawet lepiej zabezpieczony niż komputer stacjonarny ponieważ kamera, mikrofon, gps, są praktycznie cały czas włączone.
Np koszt oprogramowania antywirusowego (popularnego) na telefon z systemem adroid to zaledwie 10 zł rocznie i można go zakupić online.
Szyfrowanie danych.
Warto zachować podstawowe środki ostrożności przy płatnościach online i sprawdzać, czy strona, z której aktualnie korzystasz, ma aktualny certyfikat SSL.
Certyfikat SSL chroni poufne dane i je szyfruje. Wysyłanie poufnych informacji w czasie zakupów jest bezpieczniejsze. Certyfikat SSL potwierdza wiarygodność strony WWW i jest premiowany przez Google.
Rozwaga.
Nie klikajmy w linki jeżeli nie jesteśmy ich pewni. Jeżeli dotarł do nas mail z informacją typu:
"Twoja paczka została wysłana, jednak utknęła na sortowni, kliknij w link aby ją przekierować ..." zastanówmy się dwa razy, czy faktycznie spodziewamy się jakieś paczki. Lepiej zadzwonić najpierw do dostawy i zapytać, czy taka sytuacja miała miejsca lub "Firma ... wystawiła zestawienie - kliknij na załącznik i potwierdź" i wiele innych podobnych.
Często po kliknięciu takiego linka, nawet nie zauważymy, że coś się zmieniło, jednak złośliwe oprogramowanie pod linkiem / w załączonym pliku
uaktywni się w określonej sytuacji, np podczas wykonywania przelewu - w ostatniej chwili podmieni nam numer konta i przelejemy nie tam gdzie powinniśmy.
Zresztą wielu z nas słyszało już o podobych przypadkach, mimo wszystko cały czas takie sytuacje się zdarzają.