Lubin24.pl - DARMOWY katalog firm z Lubina i okolic. Informacje dla przedsiębiorców i nie tylko.

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Sukcesja firm jednoosobowych – prosty sposób na zabezpieczenie firmy

Dodano 2020-08-03 (komentarzy 0)

Sukcesja firm jednoosobowych – prosty sposób na zabezpieczenie firmy

Wróć do listy artykułów
Sukcesja firm jednoosobowych – prosty sposób na zabezpieczenie firmy

Na szczęście 5 lipca 20018 roku zostało to uregulowane przez ustawodawcę i zostały ustalone zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy.
Jest to zawarte w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1629).
Od 28 listopada 2018 roku taki przedsiębiorca może wskazać zarządcę sukcesyjnego, który będzie kontynuował działalność firmy do momentu załatwienia spraw spadkowych.

Zarządcę sukcesyjnego można wyznaczyć jeszcze za życia przedsiębiorcy lub po jego śmierci. Łatwiejsze jest to pierwsze rozwiązanie, gdyż w drugim przypadku konieczny jest akt notarialny.
Po śmierci przedsiębiorcy zarządcę sukcesyjnego może powołać:

  • małżonek, któremu przysługuje udział w spadku,

  • ustawowy spadkobierca, który przyjął spadek,

  • spadkobierca testamentowy lub windykacyjny.

 

Możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego wygasa po dwóch miesiącach od śmierci przedsiębiorcy. Sąd z ważnych przyczyn może przed dniem wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego przedłużyć okres zarządu sukcesyjnego na czas nie dłuższy niż 5 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.

 

Według ustawy zarządcą sukcesyjnym może zostać osoba z pełną zdolnością czynności prawnych. Na zarządcę sukcesyjnego nie można wyznaczyć osoby, która ma orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, Prawo upadłościowe lub środek karny albo środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującego działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem.

 

Wyznaczenie zarządcy sukcesyjnego wymaga złożenia oświadczenia i uzyskania zgody zarządcy na piśmie na pełnienie tej funkcji. Następnie należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG – najprościej online – wystarczy wypełnić formularz, wpisując dane zarządcy a następnie wysłać wniosek.

 

Należy pamiętać, że może zostać wyznaczony tylko jeden zarządca sukcesyjny, którego jedynym zadaniem jest prowadzenie przedsiębiorstwa do czasu załatwienia formalności spadkowych przez spadkobierców.

 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,


Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez HEXO i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych
osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż https://lubin24.pl/, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę